SME
Grade 6 Math
Unit rates
The main lesson, then each kind of problem it solves.
Unit rates
Main lesson
Compare unit prices
Use this for “Which is the better buy?”: compare the price of one item.
Constant speed
Use this for “6 miles in 2 hours. How long for 15 miles?” at the same speed.
Convert units using rates
Use this for “How many quarts is 200 fluid ounces?” with 32 fluid ounces in a quart.